Bulgaristan Varna Ekonomi Üniversitesi

bulgaristan varna ekonomi universitesi

 

Bulgaristan Varna ekonomi üniversitesi yaklaşık bir asra yaklaşan tarihi ile 1921 yılından bu yana 60000 e yakın mezun vermiştir. Üniversite 2 ayrı kampusta yerleşim göstermekle 4 faküle ve 15 kol vardır.15000 e yakın Bulgar ve yabancı öğrenci ile 100 e yakın Türk öğrenci eğitim almaktadır.

En son teknolojilerle donatılmış seminer ve konferans salonları, internet ağı ile donatılmış ders ve pc salonları, modern laboratuar ve zengin bir kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca zorunlu olarak bir yabancı dil eğitimi almaktadır. Mezun olan öğrencilerin diplomalarını YÖK tanımaktadır ve denklik başvuru yapılabilmektedir. İktisat Fakültesi İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Finans-Muhasebe Fakültesi yer almaktadır. Bölümler ise uluslararası ekonomik ilişkiler, bilgisayar programcılığı, turizm ekonomisi ve yönetimi, uluslararası  ticaret   pazarlama yöneticilik tarım ekonomisi, gıda bilimleri kooperatif yönetimi ve ticaret ekonomi, endüstriyel yönetim ekonomi ve inşaat temel bilimler finans muhasebe ve kontrol istatistik ve ekonometri dir. Tüm bölüm ve fakültelerin ücreti aynıdır.2500£ hazırlık ve lisans bölümleri 3000£ dan başlayıp yüksek lisans bölüm ücreti de lisans ücreti ile aynıdır. Bu üniversitede taban puan uygulaması olmayıp sadece lise mezunu olmak yeterlidir. Önemli ve hassas bir konu olan YÖK tanıması listesidir ve bu üniversite listede bulunmaktadır. Eğitim dili ise Bulgarca ve İngilizcedir. Bu üniversite de hazırlık, lisans, yüksek lisans ve doktora programları yapılabilmektedir. Lisans eğitim süresi ise 4 senedir. Bulgaristan Varna ekonomi üniversitesi eğitim öğrenim ücretleri ise bölüme göre değişebilir. Ancak bu fiyat genel olarak 2500 Euro ve 3000 Euro arasındadır yinede bu rakamların geçerli olup olmadığını Anadolu Yurtdışı Eğitim Bulgaristan Üniversiteleri Türkiye Temsilciliğinden sorgulatmanız gerekir. Varna ekonomi üniversitesi bulgaristan ülkesinin en eski ekonomi üniversitelerindendir. bulgaristan da kurulan ikinci büyük üniversitelerden bir tanesidir. Varna ekonomi üniversitesinde 4 fakülte ve270 akademisyen ve 1 şubesinde 20 ayrı bölümü olan bir üniversitedir. Varna ekonomi üniversitesi donanım açısından son derece teknolojik yapıya sahiptir. Eski bir geçmişi olan Varna ekonomi üniversitesi barınma, yurt. Kütüphane, yemekhane ve danışmanlık gibi pek çok hizmet sunmaktadır.

Bulgaristan Varna ekonomi üniversitesi öğrencileri her açıdan şanslı olup öğrencilere her türlü gerek eğitim gerekse sosyal faaliyetlerde yardımcı olurlar.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş