Varna Tıp Üniversitesi

bulgaristan varna tip universitesi

 

Bulgaristan ın kuzeyinde bulunan Varna Bulgaristan ın üçüncü büyük şehridir. Varna tıp üniversitesi 1961 yılında kurulmuş olup 53 yıllık bir geçmişe sahiptir. Varna tıp üniversitesi üç fakülteyle yani tıp fakültesi, eczacılık ve diş hekimliği olarak eğitim ve öğrenim vermektedir. . Bulgaristan ve diğer ülkelerden binlerce öğrencisi mezun olmuştur. Varna tıp üniversitesinin eğitim dili daha önce Bulgarca iken şimdi ise İngilizce olarak eğitim ve öğrenim verilmeye başlanmıştır. Varna tıp üniversitesinin ücretlerinin de makul olması sebebi ile tercih sebebi olsa da bunun yanında eğitim, ulaşım, barınma gibi imkânlarının olması da ayrı bir seçenektir.

Varna tıp üniversitesi 1970 li senesinden sonra çeşitli Avrupa üniversiteleri ile anlaşmalı bir eğitim öğrenim sürecinde olması ile aynı zamanda da öğrenci değişimleri sayesinde kültürel zenginliğini katlamıştır. Varna tıp üniversitesinin en önemli konusu ise tanınması ve AB Diplomasıdır. Zira bu diploma ile öğrenciler tüm Avrupa ülkelerinde mesleklerini yapabilecekler ve kariyerlerini zirveye taşıyacaklardır. Varna tıp üniversitesinin eğitim öğrenim süresi ise hazırlık ile beraber 6 yıldır. Varna tıp üniversitesinin öğrencileri 2. Senelerinden itibaren klinikte çalışarak pratik kazanmaya başlıyorlar. Varna tıp üniversitesinin 2004 senesi itibariyle yapılan öğrenci değişimleri de kültürel zenginliği tetiklemiş durumda. Ayrıca Varna tıp üniversitesinin anlaşmalı olduğu pek çok üniversite vardır. Bunlardan bazıları bursa Uludağ üniversitesi, Edirne Trakya üniversitesi, Üsküp üniversitesi, bergen üniversitesi. Köln üniversitesi Nant üniversitesi, Kişinev üniversitesi bunlardan bazılarıdır. Bulgaristan Varna tıp üniversitesinin eğitim öğrenim ücretleri ise bölümüne göre değişim gösterse de ücretleri Euro bazında olmaktadır. Varna tıp üniversitesinin bu eğitim ve öğrenim ücretleri peşin ve taksitli olarak ödenebilmektedir. Varna tıp üniversitesinin öğrencilerine tanıdığı danışmanlık ve yurt imkânı da ayrı bir ayrıcalıktır. Ayrıca Varna tıp üniversitesinde taban puan uygulaması yoktur.

Varna tıp üniversitesi öğrencileri aldıkları eğitimin kalitesi yenilikçi ve çağdaş olması nedeniyle genç öğrencilerin tercih sebebi olmuştur.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş