Varna Üniversitesi Taban Puanları

bulgaristan varna universitesi taban puanlari

 

Varna üniversitesi taban puanları konusunda hem veliler hem de yurt dışında okumak isteyen öğrenciler tarafından takip edilen bir konudur. Varna üniversitesinde birçok Türk öğrenci okumakta ya da okumayı düşünmekte. Bu da üniversite içinde taban puanları konusunu gündeme getirmiştir. Şöyle ki birçoğu Türk olan öğrenciler kendi ülkelerinde istediği bölümde okuma şansı bulamamaktadır. Sebebi ise taban puanların çok yüksek olmasıdır. Fakat Varna üniversitesi taban puanları diye bir şey bu üniversitede yoktur. Lise ve dengi okuldan mezun olduktan sonra başvuru yapan öğrencileri genelde kabul etmektedir. Bulgaristan da okumak isteyen her öğrencinin başvurabildiği gibi ülke dışından da başvuru yapılabilmektedir.

Varna üniversitesi taban puanlar belli kriterlere geçmiş dönemlerde bağlanmıştır. Bu anlayış son şekli ile lise ve dengi okulların herhangi birinden mezun olmak ve üniversitede okumak için başvuru yapmak yeterli. Genelde yapılan başvurular kabul olmakta taban puanının olmadığı bu üniversitede alınan diploma YÖK tarafından tanınmaktadır. AB Diploması denklik sayesinde birçok ülkede ve Avrupa da geçerli olarak daha geniş bir alanda iş imkânı sunuyor. Aslında taban puan olmaması hem gelen genç öğrenciler sayesinde hem kültürel bir zenginliğe sahip olabilecek hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilecektir. Bölümleri ile geleceğe sağlam bireyler yetiştirmek için elektrik mühendisliği, elektronik, bilgi işlem ve otomasyon, makine mühendisliği ve teknolojileri, gemi onarım, gemi inşa, deniz bilimleri ve çevrebilim alanlarında fakülteleri vardır. Bu üniversitede ayrıca puan şartı yoktur bu da ÖSS den puan barajı olmaması da artı bir ayrıcalıktır. Sadece lise diploması olması yeterlidir.

Varna üniversitesi taban puanları yok fakat eğitim iki farklı şekilde olup birincisi Bulgarca eğitim ve İngilizce Eğitim Dili olmak üzere iki dilde eğitim verilmektedir ve eğitim alabilmek için her yıl harç ücreti ödemek gerekir. Rakamlar hazırlık sınıfı için geçerlidir. Lisans süresi 4 yıl olup ücretler bölüme göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yüksek lisans ücretleri de aynıdır. Süresi 2 yıldır. Doktora ya da uzmanlık eğitimi almak isteyen öğrenciler de ücret ödeyerek yapabilirler.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş