Varna üniversitesi

bulgaristan varna universitesi

 

Varna üniversitesi bir devlet üniversitesi olması ve Bulgaristan da yer alması bize çok uzaklara gitmemize gerek kalmadan eğitim almamıza yardımcı olmaktadır. Uzun bir geçmişe olan Varna üniversitesi yaklaşık yarım yüz yıllık bir geçmişe sahip olmasıyla üniversite kendini geliştirmiş, teklonojik yeniliklere uyum sağlamıştır. Varna üniversitesi 1962 yılında 3 fakülte ile eğitime başlamış başkentte kurulan Varna üniversitesi modern ve teknik bir yapısıyla adını ise 1995 senesinde almıştır. Varna üniversitesi öğrenim dili iki dilde olup Bulgarca ve İngilizcedir.

Varna üniversitesi bölümleri ile geleceğe sağlam bireyler yetiştirmek için elektrik mühendisliği, elektronik, bilgi işlem ve otomasyon, makine mühendisliği ve teklonojileri, gemi onarım, gemi inşa, deniz bilimleri ve çevrebilim alanlarında fakülteleri vardır. Bu üniversitede ayrıca puan şartı yoktur bu da ÖSS den puan barajı olmaması da artı bir ayrıcalıktır. Sadece lise diploması olması yeterlidir. Varna üniversitesinde dört yüzün üzerinde akademisyen vardır. Beden eğitimi ve sporda bu üniversitede ayrı bir öneme sahiptir. Bu üniversiteye girebilmek için fizik ve matematik derslerinin iyi olması gerekir. Varna üniversitesi fiyatları ise bölüme göre değişirken 2500 Eurodan başlamakta arasında değişmektedir. Bu üniversitenin anlaşma yaptığı üniversiteler arasında İtalya, Avusturya, İngiltere, Finlandiya, Fransa Belçika ve almaya gibi pek çok Avrupa ülkesidir. Türkiye den bu üniversiteye pek çok öğrenci gitmektedir. Sınavı kazanamayan öğrenciler için oldukça avantaja sahiptir. Teklonojik açıdan oldukça gelişmiş olan bu üniversite bilinçli ve kaliteli bir eğitim imkânı sunar. Farklı bir ayrıcalığı ise bu üniversitede başarı gösteren öğrencilere Bulgaristan eğitim ve bilim bakanlığı tarafından bir dil sertifikası da verilir. Her yönüyle özel üniversitelerle baş edebilen üniversite bu konuda yaptığı yatırımlarla da son zamanlarda dikkat çekmektedir.

Varna üniversitesi Bulgaristan’ın en iyi devlet üniversitesi öğrencilere tüm imkânları sağlayarak pek çok ülkeye kapılarını açmıştır. Bu açıdan ilginizide çekebilir.

 
 

Paylaş